Auginimo ypatumai

Parašė 

Čia surašyti pastebėjimai apie paprikų auginimo ypatumus. Visos aprašytos veislės buvo ar yra augintos Lietuvos sąlygomis hidroponiniu būdu (DWC , DRIP ir EBB&F ), todėl galimi informacijos sirtumai tarp auginimo įprastu būdu (dažniausiai skiriasi tik augimo laikas - hidroponikoje jis žymiai trumpesnis ).Maitinamojo tirpalo gamybai buvo naudojamas specializuotas koncentratas čili paprikoms , jį galite įsigyti www.emasolutions.eu

Sėklų dygimo laikas yra nurodytas daiginant jas  ant vatos  28 (+/- 0.5)oC temperatūroje ,kuri  buvo palaikoma termostato pagalba, pastoviai kiaurą parą. Daigykla yra apšviesta pastoviai ~7W LED panele ,sudaryta iš raudonų ir mėlynų LED diodų. Diodų spektras - nežinomas.

 

C. annum

Black Pearl

Sėklos dygimo laikas - 5-8 dienos.

Juodos spalvos aitri paprika. Vaisiai panašūs į juodus perlus.Sunokę vaisiai įgauna raudoną spalvą. Paaugusio medelio lapai taip pat juodos spalvos. Jeigu lapai žali,tai, greičiausiai, paprika gauna  per mažai šviesos.

Augalas nereiklus auginimo sąlygoms.

Vaisiai mažumėlę rūgštoki,primena citriną, aitrumas pakenčiamas .

Caloro

 

Cayenne Long Slim

Sėklos dygsta 5-7 paras.

Corno di Toro Rosso

Sėklos dygsta 5-7 paras.

Saldžioji paprika - tiesiogine ta žodžio prasme.Veislė derlinga ir ankstyva.

Krūmas neaukštas - apie 40-45cm aukščio, plotis panašus. Kai kurie vaisiai užaugo iki 15-20cm ilgio. Skyniau žalius, bet per kelias dienas sunoko kambario temperatūroje.

Ypatumų auginant nebuvo pastebėta. EC buvo 1.2-1.4 ribose,pH - ~6.0,  aplinkos temperatūra 17-23oC, drėgmė - apie 50-60RH, auginta uždaroje patalpoje po dirbtinu apšvietimu.

Fish pepper

Sėklos dygsta 5-7 paras.

Golden Greek Pepperoncini

Sėklos dygsta 5-7 paras.

JALORO

 

Jalapeno

Sėklos dygsta per 3-7 paras.

Krūmo aukštis vidutiniškai pasiekia apie 1 metrą, į plotį - apie 40-50 cm. Buvo auginamas balkone .Žydėjimo metu nemėgsta didelės tirpalo mineralizacijos. Jeigu EC būdavo virš 1.5 mS,mesdavo žiedus. Sumažinus EC iki 1 mS, nustojo mesti žiedus. Temperatūra balkone dažnai siekdavo  35-40oC ,bet jokios neigiamos įtakos augalui nebuvo pastebėta. Dirbtinai apdulkinamas nebuvo.
Jalapeno purple

Sėklos dygsta per 3-7 paras

Auginimo ypatumai tokie patys kaip ir paprasto Jalapeno.

MONKEY FACE

geltona versija

Sėklos sudygo per 6 paras.

Vaisiai apie 8 cm dydžio,traškūs ,sultingi ,nedidelio aitrumo ( maždaug dvigubai mažau už Jalapeno), gana saldoki ,nors tikėjausi pajausti mango skonį (tokią info radau internete ),tačiau saldumas pasirodė nors ir vaisinio prieskonio bet į mango nepanašus .Prinokusius vaisiukus iš karto reikėtų ir skinti ,nes per kelias dienas suminkštėja ir dingsta traškumas. Auginimas pasirodė nekraprizingas.Man patiko.

Numex Pinata Sėklos dygsta 5-7 paras
Petter pepper

Sėklos dygsta 5-7 paras

Nereiklus augimo sąlygoms augalas . Krūmo aukštis iki ~70cm,plotis ~ 50cm.Noksta vėlokai - balkone pradėjo raudonuoti apie rugsėjo mėnesį.

EC įtaka augalo augimui nepastebėta - gerai jaučiasi tiek prie EC - 1mS, tiek prie EC-2mS. pH augimo metu buvo apie 6.0.

Cillegia Piccante Satan's Kiss
Serrano purple Sėklos dygsta 5-7 paras
Sweet banana Sėklos dygsta 5-7 paras
Ring of Fire ring of fire

 

 

C. baccatum

Aji Habanero
pirmosios sėklos dygo net 38 dienas !!! bet greičiausiai jos buvo senos,nes sėklos iš savo augintų paprikų dygo standartiškai per 4-7 dienas
Bishop's Crown

Sėklos dygsta - 5-7 dienas.

Gana aukštas  augalas (pas mane užauga iki 1,8 m. ) .Vaisiai varpelio formos . Labai lengvai auga ir mezga vaisius įvairiomis sąlygomis, todėl rekomenduočiau pradedantiesiems.

Auginant jokių ypatumų nepastebėta.Augo tiek karštomis sąlygomis ( iki 35-40oC) balkone , tiek vėsesniame ore ( 18-24oC) uždaroje patalpoje. Sausame ore ( mažiau 40RH) žiedų nemetė, mezgė vaisius gerai. Dirbtinai apdulkinamas niekada nebuvo.

EC auginimo metu buvo ribose 1.6-2 mS. pH - apie 6.0 . Internete rašoma ,kad prie didesnių EC reikšmių geriau auga, bet patvirtinti negaliu,nes nebandžiau.

 


 

 

C. chinense

Bhut Jolokia

Krūmo aukštis -- 60-120 cm.
Auginimas sąlyginai nesudėtingas, tačiau reikalaujantis kantrybės, nes šios paprikos pirmojo derliaus gali tekti laukti iki 160 dienų po persodinimo. Sėklos kartais dygsta net iki 36 dienų. Bet pasitaiko atvejų ir dar ilgiau. Nprs pas mane dygo standartiškai 5-7 dienas. Beje,daiginimo metu niekada neleiskite išdžiūti daiginimo terpei, nes bus pažeistas sėklos embrionas ir ji nesudygs.
Jeigu auginate ne lauko sąlygomis, tai patartina paprikos žiedus apdulkinti dirbtinai , tačiau tai nėra būtina sąlyga jeigu drėgmė aplinkoje yra apie 60-70%. Neretai Bhut Jolokia numeta visus pirmuosius žiedus be jokios priežasties. Taip pat pastebėjau,kad meta žiedus , staigiai pasikeitus aplinkos sąlygoms (todėl niekada nereikėtų daryti staigių sąlygų pokyčių) Tačiau apsiribokite kantrybe, nes derliaus tikrai sulauksite. Puikiai auga balkone. Mėgsta šilumą ir oro drėgmę. Norint sulaukti gero derliaus oro drėgmė neturėtų būti žemiau 60% RH ,ypač žydėjimo metu.Geriausia palaikyti apie 70% RH.
pH buvo palaikomas 5,8 - 6,2 ribose, EC - apie 1,5 mS.Tirpalą papildyti reikia panašios temperatūros kaip yra augalo talpoje. Skonis - kaip ir daugelio habanerų ,tik daug labiau išreikštas ir stipresnis.

.Datil

Kompaktiškas augaliukas ( iki 70 cm aukščio) , vaisių mezga nedaug ,mėgsta šilumą ir drėgmę. Jeigu oras bus sausas tai žiedai kris ir nemegs vaisių, tad reikėtų pasirūpinti ,kad santykinė oro drėgmė žydėjimo metu būtų 60-70% ribose.

Vaisiai nedideli ( apie 4cm dydžio ), saldoki ir gana aitrūs (100000 - 300000 SHU).

Fatalii

Viena iš gražiausių chinense giminės aitriųjų paprikų. Skonis turi labai išreikšto specifinio citrusinių vaisių aromato,kuris iš kart pasklinda prapjovus papriką . Pagal aitrumą maždaug 7-oje vietoje pasaulyje (125000-325000 SHU) . Krūmo aukštis - 70-100cm.
Auginama lengvai ,pasirodė,kad yra mažiau  lepi už BHUT JOLOKIA . Mėgsta šilumą.

Ši paprika yra viena iš nedaugelio chinense paprikų kilusių iš Afrikos.

Habanero Orange

Sėklos dygsta 5-8 paras, augalas nėra labai aukštas ( apie 40 cm ) ,panašiai plečiasis ir į plotį. Derlius gausus, augimo sąlygoms nereiklus. Manau,tinka,pradedantiesiems augintojams ir šiaip gražių augalų mėgėjams. Sunokę vaisiai yra apelsininės spalvos , labai aitrūs tačiau išlaiko habanerams būdingą skonį. Pats  skonio intensyvumas nėra toks išreikštas kaip pvz. pas Bhut Jolokia. Nereiklus darbinio tirpalo svyravimams, EC- buvo palaikomas apie 1.5mS ,pH - 5,8-6.2 ribose

Habanero Red

Sėklos dygsta 5-7 paras.

.
Naga Viper

Sėklos dygsta 5-9 paras.

.
Red Savina red savina vaisius

Sėklos dygsta 5-9 paras.

.
Trinidad Scorpion Butch T

Aitriausias pipiriukas pagal Gineso rekordų knygą.

Sėklų daiginimo laikas : žemėje - gana ilgokas (2-3 sav.); mineralinėje vatoje - 5-7 dienos

Sėklas pradėti daiginti - sausio-vasario mėnesį . Daigus galima išnešti į lauką gegužės mėn. Auginti šiltnamyje . Gerai auga, kai temperatūra ne žemesnė kaip 22 oC.

Optimali daiginimo temperatūra - apie 28oC ( bet ne žemiau 20oC).
Trinidad Scorpion Moruga RED .
Trinidad Scorpion Moruga Yelllow .

C. pubescens

Rocoto Manzano RED

Iš PERU kilęs čiliukas ,mėgstantis vėsesnį klimatą.Nemėgsta karšto drėgno oro ,

todėl nerekomenduojama auginti šiltnamiuose. Susiformavus vaisiams augalas nesunkiai atlaiko

nedideles šalnas. Vaisiai didoki, obuolio formos, žiedai violetinės spalvos. Skonis nėra išreikštas,

tačiau labai subtilus ir su niekuom nepalyginamas.

Krūmo aukštį sunku nusakyti,nes augalas mėgsta plėstis į šonus.Teko matyti nuotraukų kur Rocoto

išsiplėtęs apie 1.5 metro , o  vaisiai guli ant žemės ,kadangi krūmas neišlaiko sunkių paprikučių.

Rocoto Yellow

 Rocoto ispaniškai "obuolys" vienintelė iš visų paprikų turi juodas sėklas. Kilusi iš PERU .  Žydi gražiais

violetiniais žiedais. Vaisiai panašūs į obuolius užauga 5-6 cm dydžio. Vaisių ant krūmo nėra labai gausu ,

tačiau jie turi labai išreikštą skonį ,dažniausiai primenantį abrikoso vaisiaus aromatą,kurio neturi jokia kita

paprika. Aitrumo atžvilgiu yra salyginai aitrūs, tačiau unikalus skonis kompensuoja šį "trūkumą" .

Gerai auga vėsesnio klimato sąlygomis ir blogai jaučiasi karštyje ir drėgmėje.

Daiginimas (ne lauke ) : Sausis - Balandis.
Persodinimas į šiltnamį ar lauke  - pasibaigus šalnoms.