Mokomės apdoroti aitriasias paprikas

Kaip žinome, čili pipirai turi kapsaicino, kuris patekęs ant kūno gali smarkiai nudeginti. Kad taip neasitikų, dirbant su čiliukais virtuvėjė reikia laikytis tam tikrų saugumo priemonių:

1. Prieš pjaustant čili pipirus, būtina užsidėti apsaugines pirštines. Lateksinės netinka, nes lateksas praleidžia kapsaiciną. Tad, patartina pasirinkti rimtesnes, darbui su buitine chemija skirtas pirštines. Pirštines užsidėkite net ir tada, jeigu reikia supjaustyti tik vieną vienintelį pipirą.

2. Dirbant su ypač aštriais pipirais pvz. Jolokia, Scorpion, Habanero ir pan., patartina naudoti apsauginius akinius, kad į akis netrykšteltų pipiriukų aliejaus ar sulčių. Net ir menkiausias kapsaicino kiekis, papuolęs į akis, sukelia nežmoniškus skausmus ir perštėjimus.

3. Apdorodami pipirus, niekada nepasiduokite pagundai pasikasyti niežtamą vietą. Ypač nosies ir akių zoną. Kaip jau minėjau, kapsaicinas degina.

4. Malant aitriuosius pipirus kavamale, laikykitės ypatingų saugumo priemonių, nes čiliukų milteliai papuolę į kvėpavimo takus gali smarkiai juos pažeisti. Vienas iš malimo būdų gali būti toks - supilate aitriųjų paprikų gabaliukus į kavamalę, uždengiate ją dangteliu ir visą kavamalę įdedate į sandarų polietilenį maišelį. Tada malate. Po malimo paliekate kavamalę, nenuimant maišelio, ramiai pastovėti 2-3 minutes. Tada atsargiai nuimate maišelį nuo kavamalės ir dar atsargiau perpilate sumaltus miltelius į pasirinktą indelį. Tokiu būdu išvengsite aitriųjų paprikų dulkių, kurios atsiranda malant pipiriukus.

5. Verdant įvairius  padažus, pagardus ir pan. iš ypatingai aštrių paprikų (pvz. Bhut Jolokia serijos ar kitų C. chinense pipiriukų) pasirūpinkite ypač gera ventiliacija, nes nuo sklindančio kapsaicino pradės perštėti akis, graužti nosį, gali pradėti pykinti. Patartina nevirti ir negaminti nieko iš ypatingai aštriųjų paprikų kai namuose yra vaikų. Menkiausias kapsaicino kiekis, patekęs ant vaiko odos sukels jam labai nemalonius pojūčius arba nudegins odą. Ypač skaudžios pasekmės gali būti, patekus kapsaicinui į akis.

6. Po darbo, labai kruopščiai, nusiplaukite rankas su muilu.

Kad būtų paprasčiau viską įsivaizduoti, siūlau pažiūrėti keletą filmukų.

Atsargumo priemonės, ruošiant čiliukus:

 

Kaip apdoroti čili paprikas:

 

Kaip pjaustyti saldžiasias paprikas:

 

Pabaigai keli niuansai ruošiant aitriasias paprikas:

Kadangi didžiausioji aitriosios paprikos aitrumo dalis yra membranoje, laikančioje sėklas, tai norėdami gauti aštresnį patiekalą, paliekate membraną nepašalintą.
Jeigu norite papriką smarkiai "neutalizuoti", tai ruošiant iš jos pašalinate membraną su visomis sėklomis. Tokiu būdu kartais galima aitrumą sumažinti iki minimumo. Žinoma, kokios nors Bhut Jolokia ar Fatalii čiliukų visiškai nenukenksminsite, bet pvz. Jalapeną jau bus galima valgyti vieną ir neužkandus :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Daugiau šioje kategorijoje: Kuo naudingi čili pipiriukai? »