Paprikų aštrumo lentelė

Aitriųjų paprikų aštrumas nustatomas pagal veikliosios medžiagos - kapsaicino kiekį jose ir matuojamas skovilio vienetais (SHU - Scoville heat unit ).

Šie vienetai buvo pavadinti amerikiečių farmacininko Wilbur Scoville vardu po testavimo metodo ( žinomo kaip  "Organoleptinis Skovilio testas" ) sukūrimo 1912 metais [1]. Testavimo principas yra labai paprastas - imamas atitinkamas džiovintos paprikos kiekis, iš jos daromas aliejus, kuris tirpinamas spirite. Gautas ekstraktas skiedžiamas vandeniniu cukraus sirupu tol kol nesijaučia tirpalo aštrumo. Testą atlieka kvalifikuoti testuotojai - paprastai 5 asmenys. Skiedimo santykis paverčiamas į skovilio vienetus. Pvz. norint neutralizuoti paprikos Trinidad Scorpion Butch t stiprumą, vieną lašą analizei paruošto ekstrakto reikia atskiesti 1463700 kartų, perskaičiavus į litrus būtų maždaug 73 litrai. Skaičiai gana iškalbingi ...
Taigi šioje lentelėje yra sugrupuotos dalis paprikų veislių pagal aštrumą. Visiškai  neaštri yra paprasta saldžioji paprika, ji pažymėta pirmuoju numeriu. Pati aštriausia paprika oficialiai užfiksuota Gineso rekordų knygoje šiuo metu (2011 metais) skaitoma "Trinidad Scorpion Butch t" - lentelėje ji pažymėta 54-uoju numeriu. Žinoma, dėl šio rezultato galima ginčytis, kadangi interneto platybėse visai nesunkiai galima rasti pipirų ir su didesniu SHU rodikliu pvz. 1,598,227 . Toks aitrumas 2006 metais buvo "rastas" Dorset Naga pipire,kurį užaugino BBC žurnalo “Gardeners World” specialistai. Tiksliau tik  buvo paminėtas per TV šou laidą. O ar buvo rastas toks kiekis ar suklydo laidos vedantieji, ar laidos prodiuseriai nieko nepagalvoję , paprasčiausiai pakeitė kelis skaičiukus, vis dėlto neaisku. Kaip ten buvo iš tikrųjų, turbūt žino tik "augintojai" ir TV šou kūrėjai , nes klausimų susijusių su gautais rezultatais yra daugiau nei atsakymų, pvz. :

  1.  kodėl nebuvo oficialiai užregistruotas toks aukštas pipiro aitrumas, juk tai garantuotas garbingas titulas keliems metams ar net dešimtmečiams į priekį?
  2.  kodėl gautas aitrumas daugiau nei pusantro karto skiriasi nuo tai veislei būdingo aitrumo - juk čia ne hibridas ?
  3. kodėl niekam kitam pasaulyje ( net patiems veislės savininkams ) nepavyksta ne tik pakartoti, bet ir priartėti prie "pasiekto" rezultato iki šiol?

Interneto platybėse sklando nuomonė, kad tuo metu į pipirą buvo paprasčiausiai prileista gryno kapsaicino. Jeigu buvo taip, tai, vadinasi, tokių neoficialių klastočių gali prisiauginti kiekvienas sodininkas  :). Visai nesunkus darbas,kad taptum "geriausiu" . Kita versija - didelių skaičių reikėjo žiūrovams nustebinti, nes tai buvo TV šou. Taigi reikėjo ženklaus skirtumo,ką  prodiuseriai ir padarė. Šou pasibaigė, atliko savo paskirtį, sukėlė ažiotažą ir viskas tuom baigėsi :).
Kaip ten bebūtų, tačiau net patys Dorset Naga pipiro veisėjai Joy and Michael Michaud netiki tokiu ekstremaliai dideliu kapsaicino kiekiu, kuris jų pačių išvestuose augintiniuose tesiekdavo apie 900K-1 mln SHU. Kaip tvirtina pats Michael'is  - tuo metu sertifikuota labaratorija esanti JAV, nustatė tik 960000 SHU turintį Dorset Naga pipirą. Palyginus tokius labai skirtingus skaičius gautųsi, kad veislės savininkai,paprasčiausiai, "nemokėjo" savo pačių išvestų pipirų auginti ....... :).
Nuo to laiko jau praėjo 5 metai , pasaulyje vis atsiranda naujų čili pipirų, kurie po truputį artinasi prie 1600000 SHU, bet  visi jie yra hibridai ir jų tarpe nėra nei vieno "grynaveislio" pipiriuko. Ar ne todėl,kad selekciniai čiliukai, ko gero pasiekė savo maksimalias galimybes ir iš jų nelabai ką beišspausi ?. Net ir dabar, praėjus 5 metams po "rekordo", savo tinklapyje Dorset Naga pipiro veisėjai nurodo tik maksimalų 1,0323,000 SHU skaičių. O tai reiškia, kad per penkerius metus jie  savo pipiriuką papildė grubiai skaičiuojant tik 100000 SHU :)
Išvadas, siūlau pasidaryti patiems, o mes žiūrim ką turim lentelėje :

 

(Spragtelkite su pele ant lentelės,norėdami ją padidinti )

 

 

1.The Journal of the American Pharmacists Association 1912; 1:453–4