Harissa

Harissa

Harissa dažniausiai siejama su marokietiška virtuve, pasiskaitom plačiau čia.

 

 

Taigi aš žemiau pateiksiu du variantus to paties recepto, vienas šiek tiek nuosaikesnis variantas su šviežiais pipirais, o kitas su džiovintais, beveik tas pats, tik į džiovintus truputį daugiau aliejaus, daugiau česnakų ir prieskonių daugiau, ir rezultatas, turiu pasakyt, daug daug stipresnis iš džiovintų išejo… taigi elgtis atsargiai reikėtų ir nepadauginti….

Šviežių pipirų harissai:

10 čili pipirų

3 a. škšt kmynų

3 a. škšt kumino malto arba sveiko

1 a. škšt kalendros maltos

5 česnako skiltelės

6 v.škšt. alyvuogių aliejaus

1 v.škšt. druskos

2 v.škšt. raudono vyno acto

2 v.škšt. pomidorų pastos

 

Džiovintų pipirų harissai:

12 džiovintų čili pipirų

10 česnako skiltelių

2 v.škšt. kmynų

2 v.škšt. kumino

1 v.škšt. kalendros maltos

10 v.škšt. alyvuogių aliejaus

4 v.škšt. acto raudono vyno

1 v.škšt. druskos

su šviežiais pipirais viskas elementaru, čili kotelius nupjauti, truputį susmulkinti ir viską į virtuvinį kombainą/malūnėlį ir sumalti iki pastos/košės. Su džiovintais – pipirus užpilti stikline karšto vandens, jie plaukios paviršiuj, tai truputį prispausti kuo nors, kad jie panirtų po vandeniu ir vandenyje palaikyti keletą valandų. Tada kotelius nutraukti, išmesti. Ir vėl viską sudėti į malūnėlį, sumalti.

Dabar kitas dalykas yra – laikymas jos, iš džiovintų pipirų, kadangi nedėjau pomidorų pastos, nes neturėjau (skandalas), tai džiovinta išėjo tikrai tiršta ir labai LABAI aštri.

Šiaip labai sunku tokį kiekį sunaudoti iš karto ir šiaip, jei taip pagaminta harissa storai apteptume kokį vištos gabalą, tikrai bus per aštru, tai ją tepant ant vištos pvz. truputį atskiesti aliejumi ir pvz. citrinų sultimis (jei nenorite, kad aštrumas bevalgant nuplėštų galvą, naudokite atsargiai), tada harissoje mėsą pamarinuoti galima keletą valandų ar trumpiau ir kepti…

Net neabejoju, kad galima dabar ją sudėti į stiklainiuką ir sau saugiai padėti į šaldytuvą ir naudoti po truputėlį arba – aš darau tai šitaip – dedu ją į ledukų padėkliuką ir užšaldau, kai sustingsta, iškratau į maišelį ir laikau šaldiklyje, kai reikia, atšildau vieną ar du kvadratėlius – ir patogu, ir galima taip keletą mėnesių saugiai laikyti ją…

Gerų pipirų….. jie ne tik skanūs, bet ir sveiki…. :)